Koľko kuchýň si už v živote objednávala – pre teba alebo pre tvojich klientov?
Určite niekoľko desiatok, pravdupovediac to nepočítam… Interiérov stovky, pretože riešim i iné priestory – obývacie a detské izby, predsiene, kúpeľne alebo pracovne.
V porovnaní s bežným zákazníkom máš obrovský prehlaď o tom, čo predajne nábytku, dekorácií a doplnkov ponúkajú. Prečo si si vybrala kuchyňu práve v ASKO-NÁBYTOK?
Úprimne, prvá cesta viedla do IKEA. Neuspokojila ma však farebná škála. A pretože šlo o moju vlastnú kuchyňu, teda vec veľmi osobnú, chcela som trochu iný prístup. Vďaka spolupráci s časopisom ASKO Inšpirácia sa s ľuďmi z pobočky Štěrboholy dobre poznáme. A hneď na prvej schôdzke som sa zaľúbila do nádhernej farby „Fjord Blue“. Bolo to ako znamenie z vesmíru, pretože ulica, do ktorej som sa presťahovala, sa volá Švédska.
Prečo padla voľba na model Cascada z najvyššieho modelového radu Top Line?
Po rokoch strávených v dome na vidieku je návrat do hlavného mesta vlastne reštartom, ale môj vek je už jemne pokročilý… Cítim potrebu obklopovať sa kvalitou a dopriať si to, čo sa mi skutočne páči, bez kompromisov. Na chladnú hi-tech modernu nie som a štýl Provence s kudrlinkami je už na mňa trochu priveľa. Cascada bola láska na prvý pohlaď. Skvelý dekor dvierok, ani príliš ani málo ozdobná a farba je tajný sen, ktorý sa splnil!
Väčšina ľudí bez dlhého premýšľania volí bielu farbu alebo iný svetlý odtieň, pretože majú pocit, že nič neriskujú, že to opticky rozširuje priestor atď. Tvoja kuchyňa má tmavý modrý odtieň Fjord Blue. Ty si sa pocitu stiesnenosti v menšom priestore nebála?
To bol zas ďalší sen, ten profesionálny. Hoci si za všetkými mojimi návrhmi kuchýň stojím a páčia sa mi dodnes, za celú svoju kariéru som nemala možnosť navrhnúť inú než svetlú kuchyňu. Presne ako to zaznelo v otázke: biela, biela a zase biela, nanajvýš doplnená o dekor dreva. A párkrát zelenkavá. Biela farba je síce dokonalá, nazývam ju (a nielen ja) kráľovnou farieb. Ale je to ako jesť stále dookola to isté jedlo. Po určitom čase naňho stratíš chuť. Tmavá farba dokáže v priestore vyčariť nádhernú hĺbku. A tak som sa nebála, len sa tešila!
Využívaš skutočne každý kúsok priestoru. Máš dokonca i veľký ostrovček, kombinuješ uzatvorené skrinky, niektoré so sklenenými dvierkami, s otvorenými policami…
Tak začínam každý návrh: maximálne využitý priestor a niekedy až predimenzované odkladacie priestory. Ubrať sa dá vždy. Naviac mám osobnú úchylku: musím mať aspoň jednu skrinku alebo zásuvku prázdnu. Potom cítim pokoj a viem, že som v bezpečí. Mať všetky odkladacie priestory preplnené, a teda bez možnosti mať vo veciach nejaký poriadok a systém, to by som nezvláda. Zasklené skrinky celú kuchyňu odľahčujú. Pretože som zberateľka starožitných i dizajnových riadov, chcem mať tie najkrajšie kúsky každý deň na očiach. Tie, ktoré používam denne, sú v otvorených poliacich, nestihne sa na ne naprášiť. Ostrovček je pro mňa úplná nevyhnutnosť, odmietam variť „na hanbe“, čelom ku stene a chrbtom do priestoru. Práve kvôli ostrovčeku som zmenila celú pôvodnú dispozíciu bytu.
Dizajn kuchyne a detailné dispozície sú samozrejme podstatné, ale proces plánovania začína dávno predtým, než sa definitívne rozhodneme pre konkrétny model a farbu. Aká bola tvoja východisková pozícia?
Byt mal pôvodne kuchyňu v tmavej predsieni. Skladala s zo sklokeramickej dosky, asi dvadsiatich centimetrov pracovnej plochy a drezu. Takže od začiatku som mala jasno v tom, že bude potrebná zásadná zmena. Priestor som si zmerala a začala navrhovať, samozrejme s ohľadom na základné technické parametre: rozvody elektriny, prívod vody a odpady. Nad návrhom som sedela hodiny a cítila zúfalstvo. Kuchyňa mi stále vychádzala pozdĺž steny a zdalo sa, že ostrovček je skrátka „mission impossible“. Hovorila som o tom s kamarátkou, rozčuľovala sa a pomaly to vzdávala, než tá múdra žena povedala: „Skrátka budeš musieť zmeniť dispozíciu“. To som sa rozčuľovala ešte o trochu viac, pretože takú veľkú rekonštrukciu som nemala v pláne. Nakoniec sa mi do rúk dostal pôvodný projekt a ja som s úžasom zistila, že som len veci vrátila na pôvodné miesto, kam patria.
Ako prebiehal samotný proces plánovania v ASKO-NÁBYTOK?
Vzhľadom k mojej profesii mi táto časť pripadala sprvu nedôležitá, skôr taká otravná nevyhnutnosť. Bola som presvedčená, že ma nikto ničím nemôže prekvapiť, návrh kuchyne som predsa mala hotový. Lenže sa stal pravý opak! Jakub Havlík zo Štěrbohol môj pôvodný návrh posunul ešte o kúsok ďalej. Ponúkol mi horné bočné skrinky nad vstavanou chladničkou a rúrou v zhodnej hĺbke a pokračoval v nej i pri hornom rade skriniek, takže celá kuchyňa je vlastne taký symetrický, nádherne orámovaný obraz. V priebehu troch týždňov sme sa stretli dvakrát. Vybrali sme model, dvierka, naplánovali dispozíciu, niekoľko skriniek sa upravovalo na mieru. Doladili sme množstvo detailov a poslala som prvú zálohu. Výroba trvala asi osem týždňov. Vo chvíli, keď kuchyňa dorazila do skladu v ČR (vyrábala sa v Nemecku), som odoslala druhú platbu a ihneď sme sa dohodli na termíne montáže.
Tá prebiehala svojím spôsobom neuveriteľne, pretože pri veľkej rekonštrukcii bytu som s remeselníkmi neustále bojovala kvôli neporiadku. Dvaja skvelí muži montovali moju kuchyňu dva dny. Všetky obaly ihneď triedili do pripravených vriec. Čokoľvek odrezali, okamžite upratali, vysávali, nezostala po nich ani smietka. Všetko krásne sedelo, ladilo, fungovalo. Bol to balzam na moju dušu zdevastovanú po rekonštrukcii. SKRÁTKA PERFEKTNÉ!
Čo si uvarila v novej kuchyni ako prvé?
Určite kávu. A potom flankstejk a zeleninový šalát.
Máš svoje obľúbené vychytávky?
Dve pracovné zóny v relatívne malej kuchyni, všetko mám tak po ruke. Zbožňujem elektrický pojazd zásuviek s košmi na pohybový senzor. Len prejdem špičkou nohy a koše vyjdú, čo je skvelé pri varení, keď máte zašpinené ruky. Zatiaľ trochu bojujem s údržbou. Dala som si za úlohu zistiť, čím najlepšie vyčistiť dvierka.
Môj nový byt je v krásnom historickom secesnom dome a nová kuchyňa ctí ducha tohoto miesta. Potrebovala som niečo krásne, kvalitné a elegantné. Proste sexy. A mám to!
Čo je skutočne najdôležitejšie pri plánovaní novej kuchyne?
Rešpektovať technické možnosti, využiť dobre priestor a zladiť sa s klientom podľa jeho požiadaviek a zámerov využitia kuchyne (varí jeden/dvaja/celá rodina) a splniť si sen!
Pravidlo trojuholníka - troch funkčných zón - stále platí?
Ergonómia kuchyne je bezpochyby dôležitá, ale dôležitejšie je rešpektovať zvyky.
Na čo najčastejšie zabúdame a čomu menej podstatnému naopak niekedy prikladáme až príliš veľkú váhu?
Mrzí ma, že sa ľudia obávajú vstavaných chladničiek – častokrát vznikne nádherná nová kuchyňa a potom z nej trčí starší nepekný spotrebič. Obdobné je to s umiestnením rúry pod pracovnou doskou namiesto novej skvelej možnosti mať rúru vo výške očí, čo je geniálne a veľmi pohodlné. A konečne, ak je možné umiestniť sporák tak, aby ten, kto varí, nestál čelom ku stene, urobme to! Z varenia sa stane radosť, môžete pri tom veselo konverzovať s rodinou či návštevou, máte skvelý výhľad do vášho interiéru a tiež prehlaď o všetkom, čo sa v ňom deje! Za zamyslenie stojí i riešenie police verzus zásuvky. V skrinkách s hĺbkou 60 centimetrov je úplne jasné, že máte rad vecí pred alebo za ďalším radom vecí – takže vždy, keď potrebujete napríklad sito, musíte vybrať všetko, čo je v polici pred ním. Zásuvku však len vytiahnete a okamžite máte prehľad, na všetko dosiahnete, na všetko uvidíte… Chápem, že rozpočet je často obmedzený a kúpa novej kuchyne je finančne náročná. Je to však srdce vášho domova, ktoré s vami bude trebárs dvadsať rokov, takže sa vyplatí priplatiť si…
Mám na to také svoje kúzlo: zrátajte si, koľko hodín ročne v kuchyni strávite, vynásobte to dvadsiatimi a výsledkom vydeľte cenu kuchyne. Možno vás prekvapí, aké nízke číslo to bude. Ruku na srdce – nie je to menej, než denne utratíte za obed nebo sladkosti?
Máme sa pri plánovaní kuchyne vážne zaoberať aktuálnymi trendami? Alebo sa skôr nechať viesť priestorom a našimi pocity?
Trendy sú nestále a prevažne ich aj tak tvoria výrobcovia a predajcovia… Plňte si sny, rešpektujte priestor, zbytok interiéru a predovšetkým seba. Variť každý deň v kuchyni budete predsa vy!
Čo je v dnešnej dobe skutočne „out“?
Dnešná doba je k dizajnu láskavá. Máme toľko štýlov, toľko možností… Od skvelého retra, cez vidiecky až po industriálny a minimalistický štýl. Je ťažké povedať, že je niečo „out“, pretože každý priestor i klient je jedinečný a má právo na svoju voľbu. Jediné, na čo by som odporučila dať pozor, je príliš dekórov dreva v jednej kuchyni – všetko zladiť a nehýriť farbami vám zaistí upokojujúci, harmonický výsledok.
Veľmi sa tešíme, keď budeme u Denisy fotiť dekorácie, doplnky a recepty. V jej novej kuchyni už vznikajú krásne veci a určite v nej napíše i ďalšiu knihu.