Snívali sme o tom dlho. O sérii fotografií, na ktorých v dokonalej harmónii spojíme bežné každodenné veci, ktoré nás obklopujú, so športovými disciplínami a krásou ľudského tela. Všetko má svoj čas. Kedy inokedy si splniť tento sen ako počas najväčšieho športového sviatku roka? Symbolicky práve v čase, keď najlepší športovci planéty bojovali v Paríži o medaily a nesmrteľnosť, my sme strávili úžasný deň so šiestimi mladými ľuďmi a obdivovali ich športový talent. A tiež ich zmysel pre humor. Pripravili sme im totiž nezvyčajné športové vybavenie a podmienky.
Ak je atletika kráľovnou športu, potom sú behy korunnou princeznou. Diváci milujú najmä extrémne vzdialenosti - tie najdlhšie a najkratšie. Šprintéri a šprintérky dnes zažívajú rovnakú slávu, ako najväčšie hudobné alebo filmové hviezdy. Zatiaľ čo najkratšia bežecká disciplína na 100 metrov je rovnaká pre mužov aj ženy, mužská trať s desiatimi prekážkami vysokými necelých 107 centimetrov meria o 10 metrov viac než ženská. Najlepší dokážu prebehnúť cieľovou čiarou za menej ako 13 sekúnd.
Adéla Zunová, dvadsaťročná študentka mediálnych štúdií na Karlovej univerzite, nemusela prebehnúť celú vzdialenosť, len sa niekoľkokrát pred objektívom Roberta Tichého elegantne preniesla cez improvizovanú prekážku v podobe poličky Zigzag. Atletike sa venuje v športovom klube Kotlářka od svojich štyroch rokov a v jeho farbách súťaží od piatich. Šesťnásobná majsterka Prahy a bronzová medailistka z majstrovstiev Českej republiky sa špecializuje najmä na najkratšie šprinty na 60, 100 a 200 m a venuje sa aj skoku do diaľky.
SK Kotlářka patrí k tradičným pražským klubom. Od roku 1953 združuje športovcov vo viacerých disciplínach. Okrem atlétov trénujú na dejvických športoviskách aj orientační bežci, stolní tenisti, florbalisti, bejzbalisti a softbalisti.
Vedeli ste, že najrozšírenejším športom na svete podľa počtu registrovaných hráčov je stolný tenis? Absolútna prevaha ázijských športovcov vedie k domnienke, že stolný tenis vznikol na tomto kontinente. Jeho kolískou však je staré dobré Anglicko. Tam sa začal šíriť koncom 19. storočia a rýchlo si získal popularitu medzi obyčajnými ľuďmi. Nie je sa čomu diviť. Stolný tenis bol oveľa menej náročný na priestor a vybavenie než "veľký" tenis, vtedy považovaný za zábavu aristokratov. Prvý medzinárodný turnaj označený za oficiálne majstrovstvá sveta sa konal v roku 1926. O medaily pod piatimi kruhmi sa v tejto disciplíne prvýkrát bojovalo až v roku 1988 v Soule. Dnes nájdete pingpongové stoly v pohostinstvách, garážach, parkoch a záhradách. Zahrať si môžete aj na bežnom jedálenskom stole (v našom prípade dvoch). Výborne to predviedli Filip Kaucký a Michal Procházka, ktorí sa ani nenamáhali s naťahovaním siete. Namiesto nej použili pár ozdobných vankúšov. Hrali ako o život a ich exhibícia okorenená hrou svetiel a tieňov bola úžasným divadlom.
Pätnásťročný Filip v červenom tričku je členom mládežníckeho reprezentačného centra Sport Club Kotlářka El Niňo Praha. Napriek svojmu mladému veku už stihol zvíťaziť na medzinárodnom turnaji Czech Open Olomouc 2023, získať titul majstra Prahy v kategórii U17 či bronzovú medialu na majstrovstvách Českej republiky v kategórii U19.
O rok starší Michal v modrom drese hrá aktívne od svojich siedmich rokov. Trénuje v športovom centre mládeže SK Kotlářka. Bol členom bronzového tímu na majstrovstvách ČR U19 či majstrom Prahy v rovnakej kategórii.
SF SKK El Niňo Praha je jedným z najväčších klubov v ČR a jednoznačne najúspešnejším mužským oddielom v českej povojnovej histórii stolného tenisu. Desaťnásobní majstri republiky, trinásťnásobní víťazi Českého pohára či víťazi druhého najprestížnejšieho európskeho pohára ETTU 2020, určite už teraz vychovávajú budúce medailové nádeje.
Ak by sme v ASKO-NÁBYTOK zorganizovali športový tábor, určite by si na svoje prišli vzpierači. Nábytok jednoducho niečo váži a mať poriadne svaly je skutočne výhoda. Vzpieranie však nie je bezmyšlienkovité zdvíhanie závaží. Je to jeden z najstarších športov. Stelesňuje spojenie fyzickej a duševnej sily človeka. Okrem fyzickej pripravenosti si vyžaduje súhru sily, rýchlosti, pružnosti, techniky, koncentrácie a správneho načasovania. Vzpierači súťažia v rôznych hmotnostných kategóriách v troch disciplínach: trh, nadhod a dvojboj. Najúspešnejšou osobnosťou v histórii slovenského vzpierania bol Ondrej Hekel. Trikrát reprezentoval Československo pod piatimi kruhmi, najlepšie sa umiestnil na 4. mieste v Mníchove v roku 1972. Dovedna na európskych a svetových šampionátoch získal pätnásť cenných kovov, dva razy sa stal majstrom Európy (1970 a 1971) a raz majstrom sveta (1972). V Slovenskej republike dnes pôsobí 25 vzpieračských klubov.
Devätnásťročný Adam Friedrich, prezývaný Bizón, začal vzpierať vo veku dvanástich rokoch v TJ Start Plzeň. Talentovaný reprezentant s ambíciami dostať sa na stupne víťazov je držiteľom niekoľkých národných rekordov v kategórii U15, na majstrovstvách sveta juniorov do 17 rokov skončil štvrtý a na majstrovstvách sveta do 20 rokov obsadil 7. miesto. Bez problémov by dokázal zdvihnúť sedem kresiel Canto, len na rozdiel od činky sa nedržia veľmi dobre. Niet divu, že vďaka lipnutiu na detailoch a správnom vzpieračskom postoji bol Adam po fotení trochu unavený. Pred náročným tréningom v športovom klube Olymp sme ho nechali chvíľu odpočívať v leňoške Novara.
Pohyb bezpochyby prospieva zdraviu. Športom posilňujeme srdce, pľúca, mozgovú činnosť, koncentráciu, nehovoriac o hormónoch šťastia, ktoré sa uvoľňujú pri cvičení a dokážu eliminovať stres. Výkonnostný šport je však i drina, odriekanie a niekedy i bolesť. A možno najviac v disciplínach, v ktorých nerozhodujú góly alebo sekundy, ale grácia a dokonalé predvedenie. Človek nemusí byť klinický psychológ, aby pochopil, že za úsmevmi gymnastiek sa často skrývajú slzy. Napriek tomu sa nemôžeme ubrániť úžasu pri pohľade na ich ladnosť a neuveriteľnú pružnosť. Moderná spája náročné športové výkony s umeleckým (tanečným) prednesom na hudbu. Počiatky modernej gymnastiky možno nájsť v baletných a tanečných školách na prelome 19. a 20. storočia. Rozhodcovia hodnotia náročnosť zostavy, správne prevedenie prvkov a umelecký dojem. Súťaž prebieha na koberci s rozmermi 13x13 m. Malé dievčatká začínajú so zostavami bez náčinia, postupne pridávajú švihadlo, obruč, kužele, loptu a stuhu. Okrem individuálnych disciplín sa súťaží aj v skupinových zostavách.
Trinásťročná Anna Dalecká reprezentuje oddiel modernej gymnastiky TJ Bohemians Praha. Už viac ako šesťdesiat rokov tu vychovávajú pretekárky všetkých vekových kategórií, ktoré sa zúčastňujú na vrcholných súťažiach v Českej republike a i vo svete vrátane majstrovstiev Európy a sveta. Na koberci Creation pózovala so stuhou v krásnom drese, ktorý je sám o sebe malým umeleckým dielom a jeho výroba si vyžaduje desiatky hodín ručnej práce.
Je dokázané, že najdôležitejší vynález ľudstva - koleso - je starý viac ako 5 000 rokov. Prvé bicykle začali križovať Európu v roku 1820. Približne o 240 rokov neskôr sa v Kalifornii zrodila športová disciplína bikros, keď mladí chlapci a muži túžili napodobniť svoje idoly, ktoré sa venovali vtedy veľmi populárnemu motokrosu. Názov BMX napokon v preklade znamená "motokros na bicykloch". Bikrosoví jazdci súťažia na špeciálnych bicykloch na umelo vytvorených tratiach s kopcami, hrboľmi a ďalšími terénnymi nerovnosťami. Tí najlepší si môžu vyskúšať tzv. superkros. Princípom pretekov je séria vyraďovacích jázd od základných kôl až po finále a rozhodne nejde len o rýchlosť. V Bikrosklube Řepy sa po našom fotení začal tréning najmenších pretekárov, ktorí si aj v letných horúčavách nadšene obliekli ochranné kombinézy a prilby a vyrazili so svojím trénerom na trať, aby čo najskôr zvládli techniku ovládania bicykla, orientáciu na trati a ďalšie zručnosti. Motivuje ich nielen vlastný rozvoj, ale aj možnosť sledovať zblízka svojich starších kolegov, napríklad Vojtu Polesného.
Vojta má 18 rokov a bikrosu sa venuje od 4 rokov. Vďaka nemu precestoval celý svet, dosiahol niekoľko pódiových umiestnení na majstrovstvách Českej republiky, dostal sa do semifinále európskych a štvrťfinále svetových pohárov. A nemieni prestať! Na trať, ktorú pozná naspamäť, sme mu k bežným prekážkam pridali komodu Rotterdam. S radosťou môžeme konštatovať, že neutrpela ani jeden škrabanec.
Ďakujeme Adéle, Filipovi, Michalovi, Adamovi, Aničke a Vojtovi za účasť na našom špeciálnom projekte. Za umožnenie fotografovania ďakujeme športovisku Hanspaulka, ZŠ Duhovka v Prahe-Břevnove a Bikrosklubu Řepy.