Štedrovečerná večera je kúzelná chvíľa, keď sa zastaví čas. Deťom sa zdá nekonečná. My dospelí naopak tužíme po tom, aby trvala čo najdlhšie a mohli sme si vychutnať spoločné okamihy s našimi milovanými. Jedlo pripravené s láskou a nápadom je predsa krásny spôsob, ako vyjadriť naše pocity.
PREDKRM: LOSOSOVÝ VENIEC
Suroviny: 500 g údeného lososa nakrájaného na plátky, 10 prepeličích vajec, 2 kocky čerstvého smotanového syra, zväzok reďkvičiek, šalátová uhorka, výhonky mladého hrášku, vanička žeruchy, mladý listový šalát, vetvička kôpru, citrón, pečivo na toasty (bageta, ciabatta)
Postup: Po celom obvode veľkého servírovacieho taniera naaranžujte listy šalátu tak, aby pripomínali veniec. Do každého šalátového listu vložte kúsky údeného lososa, ochuteného citrónovou šťavou, tenké plátky reďkvičiek a ozdobné špirálky zo šalátovej uhorky. Špirály jednoducho vytvoríte škrabkou na zemiaky. Odkrojte škrabkou z uhorky pozdĺžne tenký plátok, omotajte ho okolo prsta a opatrne stiahnite. Pridajte kopčeky syra, ktoré vytvarujete pomocou dvoch čajových lyžičiek. Prepeličie vajíčka uvarte natvrdo (cca tri a pol minúty). Ihneď ich schlaďte v studenej vode. Olúpete ich tak, že vajíčko opatrne naklepnete a jemne ho pováľate na utierke, potom to ide relatívne ľahko. Olúpané vajíčka rozkrojte pozdĺžne na polovice a pridajte na šalátové lôžko. Zasypte čerstvou žeruchou, pridajte výhonky mladého hrášku a snietku kôpru. Zmes môžete jemne osoliť a okoreniť. Pečivo nakrájajte na tenké plátky, opečte na troške olivového oleja a pridajte na tanier.
POLIEVKA: BYLINKOVÝ KRÉM
Suroviny: 1 hrsť bazalky, 1 hrsť rozmarínu, 1 hrsť tymianu, 2 hrste petržlenovej vňate, mladého špenátu a ligurčeka, kvalitný zeleninový vývar (ideálne domáci), 1 téglik smotany na šľahanie (min. 31%), 50 g strúhaného parmezánu, kúsok masla, lyžica olivového oleja, soľ, čierne korenie, hviezdičky z toastového chleba
Postup: V hrnci zahrejte olej a v ňom rozpusťte maslo. V rozohriatej zmesi masla a oleja nechajte rozvoňať bylinky a zalejte vývarom. Vývar s bylinkami uveďte do varu, pridajte smotanu, nastrúhaný parmezán, soľ a korenie. Krátko povarte a rozmixujte ponorným mixérom. Formičkou v tvare hviezdičky vykrojte z toastového chleba malé hviezdičkové toasty a opečte ich na panvici na kúsku masla alebo na pár kvapkách oleja, prípadne v rúre. Ozdobte nimi polievku alebo ich servírujte samostatne v peknej miske.
HLAVNÉ JEDLO: REZŇOVÉ JEDNOHUBKY Z BRAVČOVEJ SVIEČKOVICE SO ZEMIAKOVÝM ŠALÁTOM S KÔPROM
Suroviny na šalát: 1 kg šalátových zemiakov, 5 kúskov stonkového zeleru, dve hrsti čerstvého kôpru, 2 tégliky hustého jogurtu gréckeho typu (môžete pridať i niekoľko lyžíc majonézy), soľ, korenie, trocha trstinového cukru, prepeličie alebo slepačie vajce
Postup: Zemiaky uvarte v šupke a nechajte vychladnúť. Potom ich olúpte a nakrájajte na kocky. Zo stonkového zeleru odstráňte tvrdé vlákna (v reze chyťte medzi nožom a palcom vlákno a vytiahnite). Zeler tak bude jemný a krásne chrumkavý. Každú stonku pozdĺžne prekrojte na polovicu a potom ju pokrájajte priečne na čo najtenšie plátky. Kôpor nasekajte nadrobno. Pridajte jogurt a prípadne majonézu, dochuťte soľou, korením a cukrom. Dobre premiešajte a nakoniec opatrne vmiešajte natvrdo uvarené vajíčka, pokrájané na kúsky približne rovnako veľké ako kocky zemiakov. Šalát nechajte aspoň pár hodín odležať.
Suroviny na rezne: väčší kus bravčovej sviečkovice, 3-4 vajcia, hladká múka, strúhanka (môžete vyskúšať kukuričnú), olej na vyprážanie, citrón, napichovadlá na jednohubky
Postup: Sviečkovicu očistite a nakrájajte na plátky hrubé asi 1,5 – 2 cm, zľahka osoľte. Pripravte si múku, rozšľahané vajíčka s trochou sódovky a strúhanku. Obaľte v klasickom trojobale. Rezne vyprážajte vo vyššej vrstve oleja z každej strany nanajvýš 3 minúty – sviečkovica je krehká, nenechajte ju vysušiť. Servírujte ako jednohubky: na každý rezeň položte kopček šalátu, ozdobte lístkom stonkového zeleru a napichnite na drevené napichovadlo.
BRUSNICOVÝ DRINK
Suroviny: 300 ml brusnicového a najlepšie čerstvého mandarínkového džúsu, pomarančový likér, vodka, čerstvé alebo mrazené brusnice, práškový cukor na obalenie brusníc
Postup: Do väčšej nádoby nalejte brusnicový a mandarínkový džús. Podľa chuti doplňte likérom a vodkou, dobre premiešajte a nalejte do riadne vymytých priehľadných plastových vianočných gulí, z ktorých ste odstránili úchyt na háčik. Do misky nasypte cukor a brusnice v ňom obaľte. Na dno každého pohára dajte niekoľko lyžičiek pocukrovaných brusníc a na ne položte vianočnú guľu naplnenú namiešaným drinkom. Pred prípitkom si každý stolovník naleje svoj drink z ozdoby na brusnice.
PUSINKOVÁ HORA
Suroviny: 12 bielkov, 660 g kryštálového cukru, 6 čajových lyžičiek octu, 500 g mrazených malín, 6 plátkov želatíny (1 balenie), 1 liter smotany na šľahanie (minimálne 33%), 3 stužovače šľahačky (nebudú treba, ak použijete šľahačku s obsahom tuku 40%), vetvičky čerstvého rozmarínu, čerstvé maliny a práškový cukor na ozdobu
Postup: Oddeľte bielky od žĺtkov. Rozdeľte ich na niekoľko dávok podľa kapacity vášho šľahača a rúry. Na jeden bielok si pripravte 55 gramov cukru, tj. napríklad na 4 bielky budete potrebovať 220 g cukru. Bielky šľahajte najprv bez cukru dovtedy, kým nezačnú hustnúť. Potom začnite po menších dávkach prisypávať odvážený cukor. V priebehu šľahania pridajte ocot, 1 čajovú lyžičku na 2 bielky. Šľahajte tak dlho, dokiaľ nebude sneh krásne lesklý, pevný a cukor sa úplne nerozpustí. Sneh je hotový vo chvíli, keď drží tvar na metlách a ak obrátite misu dnom nahor, nevyleje sa ani nevypadne. Na papier na pečenie si ceruzkou nakreslite kruhy rôznych veľkostí. Môžete na to použiť akékoľvek okrúhle kuchynské riady - taniere, dezertné tanieriky, misky, poháre, hrnce a hrnčeky... Budete potrebovať najmenej 9 kruhov. Papier na pečenie obráťte nakreslenými kruhmi dole, určite nedávajte sneh priamo na ťahy ceruzkou. Pomocou polievkovej lyžice vrstvite sneh do predkreslených šablón.
Rúru rozohrejte maximálne na 1000C – hmotu nebudete piecť, ale veľmi zvoľna sušiť. Ak máte možnosť, naplňte rúru niekoľkými plechmi. Počítajte s dobou pečenia malých korpusov minimálne 2 hodiny, väčších cca 5-6 hodín. Nesnažte sa proces urýchliť a teplotu nezvyšujte, cukor v snehu by začal karamelizovať a pusinky by stratili čisto bielu farbu. Pusinka je hotová vo chvíli, keď je na povrchu pevná. Pre istotu skontrolujte i spodnú časť. Po upečení nechajte pusinky úplne vychladnúť. Mrazené maliny povoľte v kastróliku. Pridajte k nim trochu vody a cukor podľa chuti. Želatínu pripravte podľa návodu. Maliny s vodou a cukrom zahrejte, krátko povarte a primiešajte pripravenú želatínu. Malinovú hmotu nechajte za občasného miešania vychladnúť. Smotanu na šľahanie vyšľahajte do tuha.
Na tortovú tácku alebo na veľký tanier vrstvite jednotlivé korpusy od najväčšieho po najmenší. Na každý pusinkový korpus naneste takmer po celej ploche šľahačku. Na okraji nechajte voľný cca jeden centimeter (šľahačka sa vytlačí ku kraju váhou ďalších korpusov). Každú vrstvu polejte malinovou omáčkou. Nevadí, ak pretečie – omáčka vytvorí zaujímavý efekt. Keď budete skladať tretie „poschodie“, zapichnite doprostred torty špajdľu, aby ste ju spevnili. Postupne na špajdľu napichujte ďalšie „poschodia“. Pokračujte až po najmenšie koliesko. To môžete pred pečením ozdobne upraviť: vidličkou „vyťahajte“ zo snehu malé špičky ako ihličie. Hotovú pusinkovú tortu ozdobte čerstvými malinami a vetvičkami rozmarínu. Celé dielo poprášte práškovým cukrom, akoby práve začalo snežiť.
TIP
Zbytky toastového chleba, z ktorého ste vykrajovali hviezdičky do polievky, určite nevyhadzujte. Môžete ich využiť na sviatočné raňajky! Chlieb vložte do panvice s trochou tuku a z oboch strán ho opečte. Do vykrojeného tvaru hviezdičky opatrne rozklepnite vajce (bielok sa vám pravdepodobne nevojde úplne celý). Toast s vajíčkom pečte na panvici, dokiaľ bielok nestuhne a žĺtok sa nezatiahne (vo vnútri by však mal zostať tekutý). Toast servírujte posypaný najemno posekanou petržlenovou vňaťou alebo pažítkou.