Dnešné trendy v interiérovom dizajne sa čoraz viac zameriavajú na otvorený multifunkčný priestor, ktorý poskytuje väčšiu voľnosť a lepšie prepojenie jednotlivých zón, najčastejšie obývačky, jedálne, spálne či pracovne. Ako vytvoriť harmonický a funkčný celok, ale zároveň zachovať dostatok súkromia, pohodlie a štýl?
Pri zariaďovaní otvoreného priestoru je kľúčové správne oddelenie jednotlivých zón. Každá časť interiéru (napríklad obývacia, jedálenská a na spanie) si musí zachovať vlastnú identitu, ale zároveň fungovať v harmónii s ostatným priestorom. Riešenie nie je vždy jednoduché, pretože prepojené priestory môžu niekedy pôsobiť chaoticky. Ak má byť výsledkom harmónia, musí sa kreativita a osvedčené postupy vyvážiť inovatívnymi prístupmi.
Podľa interiérovej dizajnérky Andrey Čučky je potrebné začať rozdelením priestoru na jednotlivé zóny a ich vizuálnym oddelením. „Jedným zo spôsobov, ako oddeliť obývaciu zónu od ostatných, je umiestnenie pohovky,“ hovorí Andrea Čučka. Tento jednoduchý trik umožňuje vytvoriť prirodzený predel napríklad medzi jedálenskou a obývacou časťou bez toho, aby ste museli inštalovať priečky či iné bariéry. Otočením pohovky do priestoru vytvoríte „neviditeľné“ rozhranie medzi týmito dvoma zónami, pričom obe zostanú otvorené a vzdušné. Odpočinkovú zónu rámujú komody, vitríny a police z programu Corte v prírodnom dekore dubu coast. Poskytujú dostatok úložného priestoru a vďaka kombinácii presklených a uzavretých políc je v nich miesto aj na obľúbené umelecké predmety, ktoré chcete mať na očiach.
Ďalším zaujímavým spôsobom, ako oddeliť jednotlivé zóny, sú vysoké izbové rastliny. „Vnesú do interiéru kus prírody a súčasne opticky oddelia napríklad jedálenskú časť od tej na spanie,“ hovorí Andrea Čučka. Vyššie zelené rastliny vytvárajú jemnú a elegantnú prírodnú bariéru.
Pri zariaďovaní otvoreného priestoru hrá významnú úlohu výber farby. Do interiéru v predajni v Štěrboholoch dizajnérka zvolila upokojujúci odtieň v súčasnosti veľmi obľúbenej machovej zelenej. „Dodáva priestoru eleganciu a kľud. Machová zeleň pôsobí na ľudskú psychiku upokojujúco, čo je v otvorenom priestore veľmi dôležité. Ľudia tu trávia čas nielen oddychom, ale aj jedlom, prácou či spánkom. Preto je potrebné, aby celý priestor pôsobil harmonicky a vyvážene,“ vysvetľuje Andrea. Prírodné farby vnášajú do interiéru príjemnú atmosféru a jednoducho sa kombinujú s ďalšími prírodnými materiálmi, ako je drevo alebo kameň. Ak použijete rôzne odtiene rovnakej farby na väčších kusoch nábytku, stenách i na interiérových doplnkoch, otvorený priestor bude pôsobiť jednotne, nadčasovo, útulne a štýlovo.
Rohová pohovka vďaka svojej variabilite prirodzene oddeľuje jednotlivé zóny obývacieho priestoru. Rozloženie miestnosti môžete meniť podľa vlastných predstáv. Príručný stolík Finn vo farbe dubu je ľahký a skladný.
Multifunkčnosť priestoru: Ako využiť každý centimeter?
Pokiaľ ide o efektívne využitie každého centimetra, otvorené priestory sú skutočnou výzvou. Andrea navrhla jednotlivé zóny tak, aby plnili svoju primárnu úlohu, ale zároveň bolo možné jednoducho zmeniť ich funkciu. Pri výbere jedálenského stola sa dizajnérka zamerala nielen na krásu, ale aj na funkčnosť. „Jedálenský stôl by mal poskytovať dosť miesta na pohodlné stolovanie, ale zároveň dobre zapadať do celkového konceptu. Aj v tomto prípade využívam princíp zladenia farieb a materiálov. Jedálenský stôl vo farbe prírodného dreva krásne korešponduje s machovo zelenými prvkami a vytvára pokojnú, príjemnú atmosféru, ktorá je ideálna pre spoločné chvíle pri stolovaní,“ vysvetľuje Andrea Čučka.
Okrúhly stôl Ace vyžaduje viac miesta ako štvorcový alebo obdĺžnikový, ale vďaka krásnej doske z mangového dreva s úmyselne nerovným štruktúrovaným povrchom a pevnej základni vytvára jedinečné miesto na spoločné stolovanie. Luxusné čalúnené stoličky Miracle vyvažujú masívnosť stola a vnášajú do jedálenského priestoru eleganciu a pohodlie. Manželská posteľ Lusaka so zamatovým čalúnením a nápadným prešívaním dodáva celému interiéru útulnosť.
Zónu na spanie dizajnérka opticky oddelila subtílnou zástenou v podobe vyšších rastlín. „Spálňa by mala byť miestom na pokojný odpočinok a regeneráciu. Aj keď priestor nie je možné uzavrieť, nemal by vám chýbať pocit intimity,“ hovorí Andrea. V skutočnom interiéri by zvolila posteľ v jednoduchšom dizajne. Veľkorysé rozmery expozície v predajni jej však dovolili predstaviť pohodlnú a luxusnú manželskú posteľ s úložným priestorom a čalúneným čelom. „Otvorený priestor je vždy výzvou i príležitosťou. Správne riešenie prinesie obyvateľom veľký úžitok. Chceli sme vám ukázať, ako spojiť funkčnosť s elegantným a nadčasovým dizajnom a vytvoriť príjemné, vyvážené prostredie pre každodenný život,“ uzatvára Andrea Čučka.
TIPY OD ANDREY:
FARBY
V otvorených priestoroch, kde sa prelínajú rôzne funkčné zóny, je veľmi dôležitý správny výber farieb. Pomáhajú definovať jednotlivé oblasti, zjednodušujú orientáciu v priestore a zdôrazňujú požadovanú atmosféru. V ideálnom prípade dokážu nenásilne oddeliť jednotlivé zóny a zároveň harmonizovať celý priestor.
MATERIÁLY
Ak v rôznych zónach máte nábytok s odlišným dizajnom, správne vybraté textílie pomôžu nesúrodý interiér zjednotiť. V našom prípade sa štruktúra zamatovo hebkej tkaniny prelína celou expozíciou. Objavuje sa v rôznych farbách na pohovke, dekoračných vankúšoch, jedálenských stoličkách a čalúnenej posteli.
PRIRODZENÉ BARIÉRY
Ďalším spôsobom, ako vizuálne oddeliť jednotlivé zóny, je rozmiestniť nábytok a dekorácie tak, aby vytvárali prirodzené prechody medzi časťami interiéru. Dobre k tomu poslúži napríklad šikovne umiestnená pohovka, paraván, subtílna polica či zástena z vyšších rastlín. Výhodou takéhoto riešenia je jeho variabilita. Ak potrebujete celý priestor alebo jeho časť otvoriť napríklad kvôli večierku s priateľmi, jednoducho tieto prvky premiestnite alebo odsuniete nabok.